Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Web Tasarımı

Web Tasarımı

Web Tasarımı

Günümüzde teknolojinin yanısıra internetinde gelişmesi ile birlikte şirketler kendi tanıtımlarını daha geniş kitlelere duyurabilmek için web tasarımı ihtiyacı duymaktadırlar. Web tasarımı ne iş yaparsanız yapın ihtiyaç duyulan bir araç olmuştur. Günümüzde bazı kurumlarda ise web tasarımı zorunluluğununda gelmesi ile birlikte bu ihtiyaç daha çok gün yüzüne çıkmıştır. Bu sırada sadece web tasarımı şirketler için değil internet ortamında kişisel olarak bir bilgi, fotoğraf veya bir hizmet paylaşmak isteyen kişisel kullanıcılar tarafından rağbet görmektedir. Bu sayede yaptığınız işleri çok daha genişi kitleler ile rahatlıkla buluşturabilirsiniz. Hayatımızda bu kadar girmiş web tasarımı nasıl olmalıdır? Bu soru sık sık karşılaşılan bir sorudur. Web teknolojileri daha yeni yeni geliştiği için beraberinde gelen jargonlarada alışmak zor olmaktadır. Bir çok kişi web tasarımı kelimesini duymaktadır ama nasıl yapılacağı ile ilgili pek bir bilgisi yoktur.

Web tasarımı için öncelikle domain denilen bir alan adına ihtiyacınız vardır. Bu alan adı web sitenizi bir mağaza olarak düşünürseniz tabelası olarak tanımlayabilirsiniz. Alan adı seçimi yaparken markanızı iyi yansıtması, kısa olması ve akılda kalıcı olması gibi unsurlara dikkat etmenizde fayda vardır. www ile başlayan .com , .net gibi uzantılar ile biten alan adınız artık sizin internet ortamındaki markanız olacağı için seçimini yavaş ve doğru yapmaya özen göstermelisiniz. Bundan sonraki ikinci açama ise hosting alanı olarak adlandırılan barındırma alanına ihtiyacınız vardır. Bu seçimi yaparken yine iyi bir firma ile çalışmanızda fayda vardır. Web sitenizin yanı sıra maillerinizde bu barındırma alanında bulunacağından dolayı herhangi bir aksilik durumunda karşınızda muhatap bulabileceğiniz ciddi kurumlar ile çalışmanızda fayda vardır.

Web tasarımına gelince web tasarımı kendi içinde sınıflara ayrılmaktadır. Bunlar kişisel web siteleri ve kurumsal web siteleridir. Kurumsal web sitelerinde kendi içlerinde ürün satışı yapana ve hizmet sunan web siteleri olmak üzere ikiye ayrılır. Kişisel web tasarımlar genelde bloglardan oluşmaktadır. Kişiler burada kendi fikir ve düşüncelerini var ise fotoğraflarını paylaşırlar. Kurumsal web sitelerinde ise firmalar kendi ürün ve hizmetlerini pazarlamakta ürün tanıtımı ve satışı yapmakta ve site üzerinden para kazanmaktadırlar. Web tasarımında önemli olan konu ziyaretçilerinizin web sitesine girdiklerinde sizlerin ne iş yaptığını iyi anlamaları, web sitesinde zorlanmamaları ve alışveriş yapacaklarsa kişisel güvenliklerinin sağlanması olacaktır.