Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Logo Tasarımı

Logo Tasarımı

Logo Tasarımı

Logo tasarımı genelde grafik ajansları tarafından yapılmaktadır. Logo ileride başka farklı baskı alanlarında ve farklı ölçülerle kullanabileceğinden dolayı vektör çalışması halinde yapılmalıdır. Vektör çalışması yapılan logo istenirse bir bina üzerinde istenirse bir kartvizit üzerinde hiç bozulmadan baskıya hazırlanabilir. Vektör çalışması için yazılım olarak genelde Adobe Illustrator programı yaygın olarak kullanılmaktadır. Piyasada bir çok logo tasarımı yaptığını iddia eden firma veya kişi bulabilirsiniz. Belki profesyonel ajanslara göre çok daha ucuza işinizi yaptırabilirsiniz ama önemli olan özellikle logo tasarımında  ucuz yaptırmaktan ziyade markanızı doğru temsil edecek kaliteli ve oturaklı bir logo tasarımıdır. Çünkü logonuz markanızın diğer tüm kurumsal çalışmalarını sırtında taşır. Bu sebeple alanında profesyonel ajansları hem yaratıcı bakış açılarına hem de teknik bilgilerine güvenerek gönül rahatlığı ile logonuzu tasarlatabilirsiniz.

Logo tasarımı dışarıdan her ne kadar kolay gibi görünsede işin aslında zahmetli ve süreç isteyen bir işlemdir. Logo tasarlayan firma öncelikle kurum hakkında bilgi alıp yaratıcılığını bu yönde çalıştırarak ortaya bir şey çıkartır. Daha sonra bu çıkartılan çalışma üzerinden renk, detaylar, yazı, slogan, font , font büyüklüğü gibi diğer detaylara girilir. Logo tasarımında bu bahsetmiş olduğumuz tüm etkenlerin büyük önemi vardır. Logo tasarımında mutlaka sembol kullanılacak diye bir kural yoktur. İstenirse markanız ismi de belki bir düz yazı şeklinde bile kullanılabilir. Bir çok logo marka isminin değişik fontlar ve renkler kullanılarak yazılmasından oluşmuştur.

Logonuzda bir sembol kullanılacak ise bu sembolün veya şeklin yeniden tasarlanmış olması gerekmektedir. Özgün olmayan şekiller ileride başka yerlerde karşınıza çıkabilir. Profesyonel olmayan ucuza iş yapan ajanslar yurtdışı siteleri üzerinden değişik vektörel çalışmaları harmanlayarak önünüze çıkartır. Yalnız ileride siz bir marka olduğunuzda ve marka değeriniz yükseldiğinde başka yerden alınmış bu çalışmaları telif hakları sebebi ile kullanamaz hale gelebilirsiniz. Tüm kurumsal kimlik çalışmanız, tüm zamanınız, tüm paranız ve onca yıl yapmış olduğunuz reklam pazarlama çalışmalarınız bir kalemde çöpe gidecektir. Bu zararın maddi yanından ziyade manevi zararı çok daha büyük olacaktır.