Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Logo Tasarım

Kurumsal Logo Tasarımı

Logo Tasarımı Nedir?

Logo tasarımı gerek kişisel gerekse tüzel anlamda marka olmak isteyenlerin markaları ile bütünleştirdiği sembole veya yazıya logo denir. Logo tasarımı bazen bir sembol olabildiği gibi bazen de bir düz yazı olabilir. Önemli olan kişi veya kurumu iyi bir şekilde ifade edebilmesidir. Genelde logo çalışmaları markalaşma yolunda yapılan ilk çalışmalardan birisidir. Çünkü marka çalışmasında diğer adımda yer alan kurumsal kimlik çalışmalarında ve web tasarımında logodaki renklerin ve logonun şekli büyük önem taşımaktadır. Logo tasarlanırken bazı kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Mesela logonuzda bir sembol kullanılıyorsa bu sembolün yaptığınız işi vurgulaması veya andırması gerekir. Örnek vermek gerekirse bir gemi firmasının logosunda bir kamyon resminin olması doğru karşılanmayacak bir harekettir. Aynı zamanda eğer kurumsal bir firma iseniz kullanmış olduğunuz renklerin ve sembollerin bir ağırlığı olmalıdır.

Logonuz sizi ifade eden ve her zaman her yerde göz önünde olan kurumsal kimliğinizin en önemli parçasıdır. İnsanlar herhangi bir yerde logonuzu gördüklerinde markanızı ve yaptığınız işi hemen bağdaştırabilirler. Tabi ki bu marka olma süreci uzun ve zahmetli bir süreçtir. Ne kadar çok yerde logonuzu kullanırsanız o kadar çok akılda kalıcılığını sağlarsınız. Logo tasarımı ile birlikte tabiki diğer kurumsal kimlik çalışması dediğimiz çalışmalarında önemi büyüktür. Logo bu çalışmalara ışık tuttuğu için değer olarak bir kademe daha öne çıkmaktadır.

Logo tasarımı yaptırmak istediğinizde logo tasarımı yapan bir çok ajans bulabilirsiniz. Bu ajanslar ile çalışmadan önce yapmış oldukları referansları incelemenizde fayda vardır. Logo tasarım sürecinde ajans sizden aldığı doneler ile logo tasarım sürecine başlar. Her şirketin bir hikayesi mevcuttur. Bazen logo sadece yaptığınız işi değil bu hikayeyi de sembolize edebilir. Logo tasarlayan kişi öncelikle sizlerden logonun genel hatları ve kullanmak istediğiniz renkler ile ilgili bilgi alır. Çalışmalarını bu yönde yaparak öncelikle karşınızı bir kaç örnek ile çıkacaktır. Siz bu örnekler üzerinden birisini seçerek seçilen örnek üzerinde son rütuşlar yapılır. Renk ve yazı karakteri de oturduktan sonra logonuz baskıda kullanılabilecek formatta size dijital ortamda teslim edilir.