Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Logo Tasarımı

Logo Tasarımı

Logo Tasarımı

Logo bir firmanın kurumsal amblemine denir. Logo tasarımı şirket kuruluşunda tasarlanır ve kurumsal kimlik aşamalarında en önemli adımı teşkil etmektedir. Logo tasarımında kullanılan renkler yazı karakterleri ve boyutu kurumsal kimliğin diğer aşamalarında etkin rol oynamaktadır. Logo tasarımı yapılırken aceleci davranılmamalı logonun yaptığınız iş ile alaka düzeyinin yüksek olması gerekmektedir. Logo tasarlanırken genelde vektör olarak tasarlanır. Çünkü vektörel çalışmalar ihtiyaç duyulan her ölçüde küçültüp büyütülebilir. Logonuz bazen bir kartvizitte bazen bir mağaza tabelasında olabileceği için bu önemli bir konudur. Vektörel çalışmada ayrıca logoda kullanılan renkler , yazı fontunun adı ve dosyalarıda yer alır. Logo tasarımı yapıldıktan sonra logoda kullanılan renk tonlarında zarf, kartvizit, antetli kağıt basımı yapılır. Hatta logo tasarımı o kadar önemlidir ki web tasarımında da logodaki renkler baz alınır.

Logo tasarımı ileriki yıllarda değişebilir ama bu pek tavsiye dilen bir uygulama değildir. Belli bir süre sonra yaptığınız işte ün kazanırsanız logonuzu görenin aklına direk sizin ürün ve hizmetleriniz gelecektir. Hatta marka tescili yaptırırken logonuzunda aynı zamanda tescil edilmesine dikkat ediniz. Bu sayede ileride logonuzu herhangi bir şekilde kopyalayamazlar. Bu durumda hak sahibi olursunuz. Logo tasarımı yapılırken öncelikle logo tasarımı yapan firma tarafından bir kaç örnek teşkil edilecek çalışma çıkartılır. Bundan sonraki aşamada belli bir logo seçiminden sonra logonun renkleri ve yazı fontuna sıra gelir. Logo bazen bir yazı karakteride olabilir.

Logonuzu mümkün olduğunda fazla alanda paylaşımda bulunmaya dikkat edin. Logonuzun ne kadar fazla kişiye ulaşırsa markanızda aynı şekilde o kadar çok kişiye ulaşmış demektir. Tasarım sonrasında dikkat etmeniz gereken konuda baslı konusudur. Baskı yaparken kaliteli matbaalarla çalışmanızda fayda vardır. Genelde logo tasarımı yapan ajanslar size bu hizmetide vereceklerdir. Eğer isteyebiliyorsanız örnek bir kaç çalışma almanızda fayda olacaktır bu sayede logonuzda kullandığınız renklerin aynı kalitede baskıda çıkıp çıkmadığınıda kontrol etmiş olursunuz. Bazı durumlarda bilgisayar ekranında gördüğünüz renk ile çıktıdaki renkler farklı olabiliyor. Binlerce baskı yapıldıktan sonra bunun bir daha dönüşü olmayacaktır. Logo sizin kurumsal kimliğinizin en önemli parçası olacağından dolayı tasarım yaptıracağınız ajansı iyi seçmelisiniz. Ajansın referansları sizin için iyi bir ipucu olacaktır.