Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Kurumsal Kimlik Oluşturma

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal kimlik tasarımı bir kuruluşunu marka olma adında olmazsa olmaz adımları içinde yer almaktadır. Kurumsal kimlik tasarımında öncelikli olarak logo çalışması yapılır. Logo çalışması firmanın yaptığı iş ile ilgili bir şekil veya özel bir yazı formatı olabilir. Logo tasarımında ikinci önemli olan konu ise renklerdir. Genelde kurumsal firmalara mavi ve gri renkleri hakim logoları tercih etmektedir. Her rengin kendine göre çağrıştırdığı sektörler vardır. Mesela organik gıda ile uğraşan bir firma genelde yeşil renklere hakim bir logo üzerinden yola devam edecektir. Logo tasarımında çok aceleci davranmamanızda fayda vardır. Çünkü bu logo artık kuruluşunuzla aynı anlama gelecek logonuzun her görüldüğü yerde markanızın adı çağrışım yapacaktır. Genelde işin en zor tarafı olan logo tasarımından sonra diğer matbu evrakların dizaynı gelir.

Kurumsal kimlik tasarımının diğer öğeleri olan kartvizit, zarf, antetli kağıt, cd kaplama, fatura gibi alanlarda logonun çizgileri ve renkleri doğrultusunda tasarım çıkartılır. Bir firmanın kurumsallığını belirten en büyük göstergelerden birinin kurumsal kimlik tasarımı olduğu varsayılırsa bu konuda titiz olmakta fayda vardır. Kurumsal kimlik çalışmasında vektörel çizimler kullanılmalıdır. Markanız bugün bir antetli kağıtta olabileceği gibi yarın bir gün bir bina üzerinde giydirmede olabilir. Bu sebeple kurumsal kimlik çalışması sonunda size verilecek cd ‘de vektörel çizimlerin olmasına dikkat edin ve gerekirse bu çalışmaları birden fazla alanda yedekleyin.

Kurumsal kimlik çalışması yapacağınız ajansın çalışmalarına göz attıktan sonra karar verin. Bir firmanın yaptığı işin kalitesi referanslarının gücü ile doğru orantılıdır. Referansları ne kadar kuvvetli ise firma o kadar güvenilir ve aynı zamanda bir o kadar kaliteli iş çıkartıyor anlamına gelir. Kurumsal kimlik çalışması sonrasında ajansınız eğer baskı işlemide yapıyorsa her iki işi aynı yerden çıkartmakta fayda olacaktır. Bu tip işlerde baskı ve matbaa süreci sancılı ve zor işlerdir. Her bir işlem için ayrı bir yere gideceğinize belki biraz daha fiyat farkı ile her işinizi bir nokta üzerinden takip edebileceksiniz. Buda size zaman açısından ve kontrol açısından büyük fayda sağlayacaktır.