Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Katalog Tasarımı

Katalog Tasarım Örnekleri

Katalog Tasarımı

Katalog, genelde firmaların kendilerini ifade edebilmeleri ve daha akılda kalıcı olmalarını sağlayan pazarlama araçlarından birisidir. Günlük yaşamda bir çok alanda değişik katalog örnekleri ile karşılaşırız. Katalog iyi tasarlanmalı ve karşısındaki kişiyi etkilemelidir. Katalog ta bunu başarabilmek için ürün veya hizmetinizi doğru bir şekilde ifade edebiliyor olmalısınız. Katalog pahalı bir tanıtım aracı olduğu için kullanılan yazı ve görseller kısa, öz ve etkili olmalıdır. Hiç okunmayacak ve müşterilerinizi ilgilendirmeyen bir sürü bilgi sizin için önemli olsa dahi karşı taraf için sıkıcı bir şey olabilir. Müşterileriniz katalogda belki firmaniz ile ilgili kısa bir bilgi, referanslarınız ve iletişim bilgilerinize ihtiyaç duyar en önemlisi de sunduğunuz ürün veya hizmet ile ilgili doyurucu görsel ve özet bilgi ister. Bu şekilde akılda kalıcı yazılı bir sunum yapmış olursunuz.

Katalog tasarımı internetin gelişmesi ile birlikte web ortamına taşınmıştır. Günümüzde e-katalog dediğimiz dijital bir hizmet sunulmaktadır. Bu şekilde baskı maliyetinden kar etmiş olsanız dahi bu sistem klasik katalog gibi etki bırakmamaktadır. Çünkü katalog sıcak satışta etkin bir araçtır. Katalog bırakmak için firmayı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bu sayede karşı tarafta daha farklı bir etki bırakırsınız. Ayrıca basılı bir katalog eğer firmanın işine yarayan bir hizmet veya ürün sunuyorsanız uzun süre masalarının üzerinde olacaktır. Göz önünde olmak için bundan daha iyi bir araç olamaz. Aynı zamanda sıkıcı olmaktan ziyade işe yarar bir katalog basar sektör ile ilgili değişik bilgilerde içerirse kataloğunuz sadece müşterileriniz için değil müşterilerinizi ziyaret edenlerinde dikkatini çekecektir.

Katalog tasarımı yapan bir çok ajans bulabilirsiniz. Bu hizmeti alacağınız firmadan referanslarını istemenizde ve daha önce yaptığı çalışmaları gözden geçirmekte fayda vardır. Bu şekilde ajansın sizin istediğiniz çalışmayı çıkartıp çıkaramayacağı konusunda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Bu hizmeti genelde firmalar referans yoluyla bulmaktadırlar. Katalog basımı uzun süreçli bir çalışma olduğundan dolayı sabırlı olmak gerekmektedir. Çalışmada görsel etkenler kullanılacak ise bu görsellerin profesyonel olması gerekmektedir. Düşük çözünürlükte kullanılan görsel materyaller baskı sonrası çok çirkin bir işin ortaya çıkmasına neden olur. Ürün kataloglarında özellikle profesyonel ürün çekimi yapan profesyonellerle çalışmakta fayda vardır.