Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Katalog Tasarımı

Katalog Tasarım Örnekleri

Katalog Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Katalog tasarımı gerek ürün gerekse hizmet sunan firmaların bastırmış oldukları tanıtım ve bilgilendirme ürünlerinden biridir. Katalog basımı şirketler için olmazsa olmaz bir şart olmasada bir çok kurumsal ve işine önem veren şirket düzenli aralıklarla katalog basımı yapmaktadırlar. Katalog basımı maliyetli bir reklam pazarlama aracı olması ve şirketler tanıtım çalışmalarını internet ortamına taşıması nedeni ile eskisi gibi rağbet görmesede işine önem veren kurumsal şirketler tarafından halen tercih edilmektedir. Genelde sıcak satışta aktif olan firmalar satış pazarlama aracı olarak bu kalemi ciddi anlamda kullanmaktadırlar. Çünkü sıcak satışta müşteride kalıcı bir etki bırakmak için katalog etkin bir rol oynar. Kataloğu alan firmanın her an gözünün önünde kolayca iletişim kurabileceği bir materyal olan  katalog her an marka bilinirliğinizi taze tutmaya yaramaktadır.

Katalog tasarımı grafik ajanslar tarafından özel programlar kullanılarak tasarlanır. Katalog tasarımında en önemli etkenlerden birisi hizmet verdiğiniz sektördür. Bir turizm firması iseniz daha canlı ve etkili görseller ile hazırlamanız gerekirken eğer bir oto yedek parça için katalog hazırlanıyorsa daha teknik bilgiler ve daha az görsel kullanılabilir. Katalog tasarımında kurumsal kimliğinizde ki renkler ve logo kullanımı yapılır. Eğer kurumsal kimlik çalışmanız eksik ise ortaya çıkan katalogda zayıf bir etkiye sahip olacaktır. Katalog tasarımı ürün veya hizmetin içeriğine göre değişir. Aynı zamanda tanıtılacak ürün veya hizmet kalınlığı da değiştirmektedir. Katalog basımında dış kapağın etkili olması gerekmektedir. Çünkü müşterilerinizin bir çoğu kataloğunuz ile belki de bir masa üzerinde karşılaşacaktır. Aynı zamanda iç sayfalarda kullanılan sayfaların kalitesi de önemlidir.

Katalog tasarımı bittikten sonra basıma verilmeden önce detaylı bir şekilde katalog gözden geçirilmelidir. Katalog basımı maliyetli bir iş olduğu için basım yapıldıktan sonra geri dönüşü olmayan bir zarara uğrarsınız. Bir çok firmanın deposunda bu şekilde yanlış basılmış kataloglar çürümeyi beklemektedir. Bu sebeple katalog basımında profesyonel firmalar ile çalışmanızda fayda vardır. Bu sayede sıcak satışta kullanacağınız bu en pahalı reklam pazarlama araçlarından biri olan kataloğunuz karşınızdaki kişiye yeterli etkiyi bırakacaktır.