Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Katalog Tasarımı Örnekleri

Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı

Katalog tasarımı firmalar hakkında bilgi veren ürün ve hizmetlerinin yer aldığı ayrıca referanslarına da ulaşabileceğiniz basılı evraklardır. Katalog tasarımı genelde satış pazarlama ağları güçlü olan firmalar tarafından tercih edilmektedir. Çünkü katalog bir kartvizite göre çok daha akılda kalıcı ve tutulabilir bir tanıtım aracıdır. Katalog tasarımında kurumsal kimliğinizde bulunan renklerin kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kısa ve öz bilgilerin olmasına güzel görseller ile desteklenmesine dikkat edilmesi gerekir. Hatta bir çok firma katalog basımı için profesyonel fotoğrafı çektirmektedir ve bu en doğru harekettir. Çünkü kataloğunuzu inceleyecek olan kişiler iş yeri sahipleri ve satın almacılar olduğu için kataloğunuz ile onların gözünde iyi bir intiba bırakmak önemli bir unsurdur.

Katalog tasarımından sonra baskı işlemi gelmektedir. Katalog basımı diğer matbu evraklara göre biraz daha maliyetli olduğu için adet konusunda dağıtım yapabileceğiniz kadar adette karar vermeniz önemlidir. Fazlası depolarınızda çürüyecektir. Ayrıca katalog basımı yaptıktan sonra bu katalogların etkili olması için birebir firmalara bırakılmasında fayda vardır. Bir çok posta ile gelen katalog içeriğine bile bakılmadan çöpe atılmaktadır. Unutulmamalıdır ki katalog satış pazarlamanın etkin bir aracı olup iyi bir şekilde kullanıldığında etkisi olacaktır. Müşteri ziyaretinizde katalog verirken kartvizitinizide kataloğa iliştirmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede hem kartvizitiniz diğer kartvizitler arasında kaybolmaz hemde katalogdan bir ürün veya hizmet beğenildiğinda size ulaşmaları daha hızlı olur.

Katalog tasarımı farklı şekillerde ve boyutlarda olabilmektedir. Önemli katoloğun yaptığınız işi iyi bir şekilde yansıtabilmesidir. Ayrıca katalog bastırmadan önce tasarım hizmeti aldığınız firmanın referanslarınıda kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz sözünden yola çıkarak firmanın daha önce yaptığı işler size bir fikir verecektir. Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte kataloglarda e-katalog şeklini almıştır. Bu sayede çok daha fazla kişiye çok daha ucuza bir maliyet ile kataloğunuzu ulaştırmış olacaksınız. Bu şekilde baskı maliyetinde kurtulacağınızı düşünebilirsiniz. Ama gerçek satışın doğasında iletişim ve en önemlisi dokunuş vardır. Hiç bir zaman basıl bir katalog gerçek satışta internet üzerindeki e-kataloğun yerini tutmayacaktır.