Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Katalog Basımı

Katalog Baskısı

Katalog Baskı

Firmalar ürünlerini ve hizmetlerini daha iyi tanıtabilmek ve müşterilerinde daha kalıcı bir iz bırakmak için katalog ihtiyacı duymaktadırlar. Özellikle satış pazarlama ile görevli personelin en önemli araçlarından biridir. Katalog bir firma hakkında bilgi verirken aynı zamanda o firmanın reklam ve pazarlama göstermiş olduğu önemi ve kurumsal çizgisini göstermektedir. Bu yüzden firmalar katalog baskısı ve tasarımını önem göstermektedir. Katalog tasarımı ile başlayan katalog serüveninin en çok zaman alan kısmı katalog tasarım kısmıdır. Katalog tasarımında dış kapaktan iç sayfalara içindeki yazı kısmından ürün görsellerine kadar bütün aşamaları hassasiyet gerektiren konulardır. Bir çok kurumsal firma katalog baskısı için özel fotoğraf çekimi yaptırmaktadır. Özellikle yeni koleksiyonlar ile birlikte yeni katalog ihtiyacı duyan kurumsal firmalar özel fotoğraf stüdyolarında çekimlerini yaptırdıktan sonra katalog tasarımına başlamaktadır.

Katalog içinde yer alacak bilgileriniz kısa ve öz olmasında fayda vardır. Bu sebeple gereksiz uzunluktaki yazılardan kaçınmak gerekir. Aynı zamanda özellikle dış kapağı bir kataloğun kalitesini gösterir. Bir çok katalog kapak sayfasından dolayı açılmaya bile layık görülmez. Genelde ajanslar tarafından verilen bu hizmette baskı öncesi mutlaka örnek görmekte fayda vardır. Kağıt kaliteleri kağıdın gramajına göre değişir. Ne kadar ağır kağıt kullanılırsa belki maliyet artabilir ama karşı tarafa daha güçlü bir mesaj verir. Katalog tasarımında renklerinde önemi büyüktür. Katalogtaki renkler anlatılmak istenen konunun önüne geçmemeli fazla abartılı olmamalıdır.

Katalog tasarımı bittikten sonra iş katalog baskısına gelir. Katalog tasarımındaki renkler ile baskıdaki renklerini birbirini tutmasına dikkat edilmelidir. Katalog baskı adeti ise diğer bir önemli konudur. Baskı adet ne kadar fazla olursa adetler arası fiyat farkı o kadar düşük olur. Katalog baskısın yapılmadan önce yapılacak kataloğun nasıl bir şey olacağı önceden kararlaştırılmış katalogtaki bilgilerin doğruluğu teyit edilmiş olması gerekmektedir. Katalog baskı maliyeti yüksek olduğu için olası bir yanlışlık karşısında firmanız ciddi zarar etmiş olacaktır. Katalog baskısında kullanılan makinelerde katalog kalitesinde önemli bir faktördür. Teknoloji geliştikçe kalitede artmış olup aynı zamanda fiyatlarda düşmüş bulunmaktadır.