Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Kartvizit Tasarımı

kartvizit tasarımı

kartvizit tasarımı

Kartvizit tasarımı kurumsal kimlikte logo tasarımından sonra en önemli konulardan biridir. Piyasada bir çok çantalı kartvizitçi sizi ziyaret etmekte ve çok uygun fiyatlara kartvizit yapmaktadır. Kartvizit tasarımı ise başlı başına bir olaydır. Kartvizitte kullanılan renkler logonuzdaki renkler ile uyum sağlamalıdır. Aynı zamanda çabuk deforme olmamalı kaliteli malzemeden yapılmalıdır. Duruma göre kartvizit değişik kaplamalar ile şekillendirilebilir. Kartivizit modelleri yaptığınız işide bir şekilde yansımasıdır. Ajans kartvizitleri ile muhasebeci kartvizitleri arasında farklılık olmalıdır. Ajans kartvizitleri daha sıra dışı şekilleri biraz daha oval kullanılan renler ve şekiller itibari ile daha yaratıcı bir şekle sahipken. Diğer türlü mesela muhasebecilerin kartvizitleri daha düz köşelere sahip ve daha yalın kartlardır.

Kartvizit tasarımında dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli husus ise karttaki bilgilerin abartılı olmamasıdır. Kartvizit size ulaşım sağlayacak bilgileri vermesi aynı zamanda en fazla bir satır ile slogandan oluşmalıdır. Kartvizit tasarımından sonra sıra baskı işine gelmektedir. Kartvizit tasarımı günümüzde ahşaptan plastiğe, demir den kumaşa kadar her türlü zemine yapılmaktadır. Standart kartvizitler gramajlı özel kağıtlara basılmaktadır. Tabiki tasarım kullanıcının zevkinide yansıtan bir nokta olduğu için sadece öngörüde bulunabilir onun dışında müdahale edilemez. Kartvizitlerin biraz kalın ve dayanıklı malzeme ile yapılmasında fayda vardır. Diğer türlü kartvizitler ceplerde tahriş olmakta ve çöp haline dönüşmektedir. Ayrıca kartvizitiniz uzattığınızda karşınızdaki insanda kartvizitiniz güven uyandırmalıdır. Bu güven gerek tasarım gerekse kartvizitin basımındaki kaliteli ile kendini göstermektedir.

Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte artık kartvizit siparişleri internet üzerinden rahatlıkla verilebilmektedir. Hatta yardımcı programlar sayesinde kendi kartvizitinizi tasarlama imkanınızda bulunmaktadır. Bu sayede kendi isteğiniz doğrultusunda kartvizitinizi hazırladıktan sonra sadece baskıya verme işlemi kalmış oluyor. Kartvizit basımları genelde 500 ile 1000 adet arası yapılmaktadır. Daha az yapılsa dahi bu fiyat yine aynı rakamlara gelecektir. Kartvizit basımına girmeden kartvizit yapanlar size bilgisayar ortamında bir örnek göndereceklerdir. Bu baskı öncesi tasarımı iyi kontrol edin ve bilgilerinizin doğruluğundan emin olun. Sonrasında 1000 lerce kartvizit basıldıktan sonra değişiklik yapılması mümkün değildir.