Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Grafik Tasarım

Grafik tasarım çok geniş bir tabir olup içine bir çok iş kolunuda almaktadır. Grafik tasarım kurumsal kimlikten kataloğa, web sitesinden banner yapımına kadar bir çok işi içinde kapsamaktadır. Genelde üniversitelerin tasarım bölümlerinden mezun olanlar tarafından icra edilen bu meslek için yazılım bilgisi şarttır. Çizim programlarına hakimiyet bu anlamda önemli bir konudur. Çizim programları olmadan grafik tasarımdan bahsetmenin bir anlamı yoktur. Grafik tasarımcıların her birinin uzman olduğu bir program vardır. Bu genelde coreldraw ve tarzı çizim programlarıdır aynı zamanda çizim tabletleride son zamanlarda çok sık kullanılan araçlar içinde yer almaktadır. Grafik tasarım her ne kadar matbaa da yoğunluk ile kullanılan iş kollarından birisi olsada teknoloji ve yanı sıra internetin gelişmesi ile birlikte web site yapımlarındada grafik tasarımcılara büyük işler düşmektedir.  Çizim programı ile yaptıkları tasarımlar coder dediğimiz yazılımcılar ile internet ortamına taşındığında karşımıza birbirinden kaliteli web tasarımları ortaya çıkmaktadır.

Grafik tasarım işi dışarıdan zevkli görünsede aslında bir o kadarda zor bir meslektir. Çünkü tasarımcılık yaratıcılık ister ve bu meziyet herkeste olan bir meziyet değildir. Grafik tasarım yapan kişilere grafiker denir ve grafikerlerin yaşam biçimleri diğer çalışanlara göre her ne kadar rahat görünse de üstlerinde bulunan yük bir o kadar ağırdır. Grafikerler için zaman mefhumu yoktur. Onlara bir iş verilir ve bir bitirme tarihi verilir onun dışında bir şey söylenmesine ihtiyaç yoktur. Bu yüzden grafik tasarımcıların belli bir mesai kavramlarıda yoktur. Grafik tasarım işlemi yapan kişiler için önemli olan tasarımın müşteriye ulaştırılmasıdır. Baskı işleri onların işi değildir. Çünkü grafikerler baskıda kullanılacak en ufak ayrıntıya kadar işi teslim etmiş olurlar.

Grafik tasarım gün geçtikçe üniversitelerdede tercih edilen bir bölüm olmaktadır. Daha özgür bir çalışma ortamı daha yaratıcı sonuçlar her çalışanın istediği şeylerdir. Grafik tasarımında kullanmış olduğunuz programa hakimiyetiniz doğrultusunda yaratıcılığınızın sınırları genişler. Bu sebeple grafikerlerin teknoloji ve yazılım sektöründen uzak olması mümkün değildir. Aynı zamanda grafik tasarımı için hızlı makinelere ihtiyaç vardır. Tasarım sonrası görüntünün son hazırlanma sürecine render denir ve bunun için kaliteli ve hızlı bir bilgisayara gerekir. Yoksa bir görüntünün işlenmesi saatleri bulabilir.