Copyright © 2014
Nil Grafik Studyosu


Broşür Tasarımı

Broşür Tasarımı

Broşür Tasarımı

Broşür genelde a4 veya a5 kağıt boyutlarında olup firmanızın yaptığı iş ile ilgili kısa ve öz bilgilendirme için kullanılan bir pazarlama ve tanıtım aracıdır. Genelde broşür tasarımları kuşe kağıt dediğimiz parlak kağıtlara yapılmaktadır. Broşür alanı kısıtlı olduğu için broşürde asıl önemli olan olay minumum alanda maksimum mesajı verebilmektir. Broşür tasarımında genelde bir kaç ürün ile anlatım yapılmakta ve canlı renkler kullanılmaktadır. Broşür genelde el yordamı ile cadde ve sokaklarda veya binalara bırakılarak kullanılmaktadır. Bu sebeple broşürü alan kişi üzerinde çok kısa bir süre içinde etki yaratması gerekmektedir. Aksi taktirde hemen çöp haline gelecek ve hiç bakılmadan çöpe atılacaktır. Broşür çalışması bazı durumlarda marka bilinirliğini güçlendirmek amacı ilede yapılabilir. Broşür tasarımında markanızın ismi adresiniz ve iletişim bilgilerinizin açık bir şekilde yazılmasına dikkat etmelisiniz.

Broşür tasarımı yapıldıktan sonra broşürün basım süreci başlar. Broşürler genelde parlak kağıtlara adetli olarak basılır. Burada tasarımda kullanılan renkler ile baskıda çıkan renklerin birbirini tutması gerekmektedir. Canlı olmayan renkler broşürlerde kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Broşür basıldıktan sonra firma bunu ya kendi satış ağı ile dağıtır yada profesyonel broşür dağıtım ekiplerinde bu hizmeti alır. Bu firmalar ile belli bir bölge seçimi yapılır broşürün nasıl dağıtılacağı konusunda görüşürülür. En etkili yöntem elden ele dağıtılan sistemdir. Diğer türlü binalara ve posta kutularına atılan broşürler içeriklerine bile bakılmadan çöpe atılmaktadır. Broşür dağıtımını belli bölgelerde sizin de kontrolden geçirmenizde fayda vardır. Bazı dağıtıcı firmaların elemanları broşürleri topluca çöpe attığı  bir çok kez karşılaşılan bir durumdur.  Bazı durumlarda ise broşür dağıtımı için belediyelerden izin almak gerekebilmektedir.

Broşürdeki bilgilerin  doğru olması diğer olması gereken koşullardan birisidir. Aksi taktirde başınız ağrıyabilir. Çünkü müşteri elindeki broşürdeki hizmeti alamaz ise sizi elindeki broşür ile birlikte adli mercilere şikayet ederek hem tazminat hem de hizmet talebinde bulunabilir. Broşür bahsettiğimiz gibi sıcak pazarlamanın etkin bir aktörü olması nedeni ile günümüzde halen talep görmekte olan bir pazarlama tekniği olarak kullanılmaya devam etmektedir.